USŁUGI HARTOWANIA OLEJOWEGO

Technologia Oil-Lox, czyli próżniowe hartowanie stali w oleju.

Hartowanie to proces obróbki cieplnej stali, która zwiększa jej twardość, ale też kruchość. Polega na nagrzaniu elementu stalowego do określonej temperatury, a następnie szybkim schłodzeniu.

Proces hartowania ma na celu wytworzenie w materiale lokalnych koncentracji naprężeń, które powodują wzrost wartości wytrzymałościowych: twardości, wytrzymałości, granicy plastyczności i sprężystości oraz odporności na ścieranie.

Detal z hartowania olejowego

Jak wygląda proces hartowania stali w oleju?

Na samym początku nagrzewamy próżniowo materiał do temperatury hartowania. W kolejnym etapie następuje raptowne schłodzenie w oleju co powoduje austenizację, czyli wytworzenie strukturalnego stopu węglowo-żelazowego. Odpuszczając schładzanie otrzymujemy strukturę martenzytu lub bainitu. Chłodzenie w oleju, który ma bardzo dużą pojemność cieplną przebiega bardzo szybko i jest kluczowym faktorem dla prawidłowego przebiegu procesu, aby zapobiec przekształceniu materiału z powrotem do wyjściowej miękkiej struktury. Dlatego też chłodzenie musi przebiegać z zachowaniem minimalnej krytycznej szybkości chłodzenia, by nie doszło do przemian dyfuzyjnych w obrabianym materiale.

Chcesz zapoznać się z naszym tradycyjnym katalogiem?

Sprawdź katalog usług cieplno-chemicznych i powłok PVD, jakie oferujemy w JG C.A.H.T. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, zadzwoń lub napisz do nas. Z chęcią doradzimy w dobraniu odpowiedniej usługi dla Twojej firmy.

POBIERZ KATALOG SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Katalog JG C.A.H.T

Poznaj zalety hartowania stali w oleju

Hartowanie szerokiego zakresu materiałów

Technologia Oil-Lox ma swoje zastosowanie w hartowaniu szerokiej gamy materiałów. Hartowaniu olejowemu poddawane mogą być stopy węglowe, stale stopowe z dodatkiem różnych pierwiastków takich jak np. chrom, molibden czy nikiel, a także stopy aluminiowe.

Brak warstwy utlenionej

Gwałtowny proces chłodzenia hartowanego elementu i jego odpowiednia kontrola zapewniają brak warstwy utlenionej na powierzchni. Dlaczego to takie ważne? Brak warstwy utlenionej chroni przed korozją, a także zapewnia lepszą powtarzalność powierzchni i absolutną precyzję w produkcji.

Niskie odkształcenia termiczne

Ze względu na kontrolowany proces chłodzenia, po hartowaniu olejowym narzędzia wykazują mniejsze odkształcenia termiczne. Proces hartowania olejowego jest mniej intensywny niż inne hartowania, co ogranicza nagłe zmiany temperatury na powierzchni narzędzia. To przyczynia się do zmniejszenia odkształceń termicznych.

Marek Dziuba

Kierownik działu konstrukcyjnego

Telefon: +48 81 440 83 44

POTRZEBUJESZ POMOCY LUB MASZ DODATKOWE PYTANIA?

Napisz do mnie. Z chęcią odpowiem Ci na wszystkie pytania i doradzę w dobraniu odpowiedniego procesu obróbki cieplno-chemicznej.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

Administratorem danych osobowych jest JG PRECISION TOOLS. Więcej informacji dotyczących ochrony danych osobowych znajdą Państwo tutaj. Klikając WYŚLIJ, akceptują Państwo wszystkie powyższe warunki.