POWLEKANIE STOPÓW ALUMINIUM

Z wykorzystaniem diborku tytanu

Diborek tytanu (TiB2) to niezwykle twarda ceramika, która ma doskonałą przewodność cieplną, stabilność utleniania i odporność na zużycie. W naszej firmie posiadamy technologię, która umożliwia nam świadczenie usług z zakresu powlekania stopów aluminium.

Z uwagi na coraz szersze zastosowanie lekkich materiałów w przemyśle, w tym aluminium, rośnie zapotrzebowanie na materiały powłokowe, które umożliwiają ich skuteczną i wydajną obróbkę. Diborek tytanu (TiB2) wyróżnia się wyjątkowo niskim powinowactwem do aluminium, co ułatwia proces ewakuacji materiału lub wiórów.

Powłokę nanosimy na narzędzia i detale w technologii napylania, dzięki czemu na powierzchni tworzy się wyjątkowo gładka powłoka, pozbawiona wad i tzw. kropel.

Powłoka z diborku tytanu

WŁAŚCIWOŚCI DIBORKU TYTANU

MateriałyKolorStruktura Twardość
(HV 0.05)
Współczynnik tarciaGrubość powłoki
(w mikronach)
Maksymalna temperatura pracy
Stopy Aluminium i stopy MagnezuJasny/ Srebrno-szaryJednowarstwowa2,804
(27,5 GPa)
0.351 – 31000℃

POWŁOKA TiB2 W ODLEWNICTWIE CIŚNIENIOWYM ALUMINIUM

Powłoka chroni przed wżerami

Aluminium i stal są materiałami adhezyjnymi. W związku ze swoimi właściwościami aluminium wżera się w formę stalową, uszkadzając ją, jednocześnie mocno przylegając. Wszystko to sprawia, że aluminium pomimo swojej miękkości i elastyczności jest materiałem, które obróbka może być problematyczna. W odlewnictwie ciśnieniowym, gdzie liczy się najmniejsza precyzja potrzebne są powłoki formy, które uniemożliwią przyleganie materiałów do jej powierzchni. Właśnie takimi właściwościami cechuje się powłoka z Diborku tytanu.

Niskie powinowactwo do aluminium i magnezu

Powłoka TiB2 jest powłoką ceramiczną z bardzo niskim powinowactwem do aluminium i magnezu. To sprawia, że aluminium nie przykleja się do formy w trakcie odlewu ciśnieniowego, nie uszkadzając jej. Nie byłoby to możliwe w przypadku zwykłych powłok PVD, które wytwarzane są właśnie na bazie aluminium.

Zaawansowana technologia Sputter

W tradycyjnych procesach materiał powlekający musi być stopiony. Zabieg taki prowadzi do tworzenia się na powierzchni kropli, które tworzą defekty obniżające wydajność w pracy. Dzięki wykorzystaniu technologii Sputter i napylaniu powłoki bezpośrednio na powierzchnię elementu, gwarantujemy wysoko wydajną i gładką powierzchnię bez najmniejszych defektów. Dodatkowym atutem technologii jest możliwość nakładania powłok nawet do grubości 15 μm.

Marek Dziuba

Kierownik działu konstrukcyjnego

Telefon: +48 81 440 83 44

POTRZEBUJESZ POMOCY LUB MASZ DODATKOWE PYTANIA?

Napisz do mnie. Z chęcią odpowiem Ci na wszystkie pytania i doradzę w dobraniu odpowiedniego procesu obróbki cieplno-chemicznej.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

Administratorem danych osobowych jest JG PRECISION TOOLS. Więcej informacji dotyczących ochrony danych osobowych znajdą Państwo tutaj. Klikając WYŚLIJ, akceptują Państwo wszystkie powyższe warunki.